TOP

Jak działają układy pneumatyczne?

Każdy z nas nieustannie ma do czynienia z przeróżnymi zastosowaniami układów pneumatycznych. Najczęściej są to stosunkowo proste układy sterowane pneumatycznie, czyli za pomocą zaworów rozdzielających. Jednakże, wydaje się, że jedynie niewielka część ludzi wie, czym właściwie są zawory pneumatyczne, układy pneumatyczne jak i sama pneumatyka.

Powietrze jako paliwo

Pneumatyka jest pewnym działem nauki, który to zajmuje się wykorzystaniem powietrza jak i czasem innych gazów jako czynnika roboczego, czyli czynnika napędzającego działanie układów. Warto zauważyć, że aby takie działanie gazów było możliwe konieczne jest wykorzystanie gazu w formie sprzężonej.

Układy pneumatyczne napędzają więc w pewnym sensie działanie różnych maszyn, robiąc to bez wykorzystania żadnego paliwa. Można powiedzieć, że funkcję paliwa pełni tutaj powietrze sprzężone, choć jest to rzecz jasna dosyć duże uproszczenie, które jednak dobrze obrazuje na czym polega działanie układów pneumatycznych.

Rozdzielenie powietrza

Ażeby powietrze sprzężone mogło w jakikolwiek sposób wpływać na ruch maszyn i narzędzi musi ono mieć możliwość przemieszczania się w układzie. Umożliwiają to zawory rozdzielające, które są najczęściej wykorzystywanym elementem sterującym układem. Człowiek musi mieć rzecz jasna wpływ na ruch powietrza w układzie, ażeby mógł panować nad daną maszyną.

Warto zauważyć, że do sterowania układem nie zawsze korzysta się z zaworów rozdzielających, bądź też przynajmniej nie tylko z takich zaworów. Alternatywą jest tak zwane sterowanie elektromagnetyczne, również coraz częściej dzisiaj stosowane. Ponadto, zdarza się, że oprócz zaworów rozdzielających wprowadza się do układu również elementy kierowania elektromagnetycznego.

Gdzie można spotkać układy pneumatyczne?

Oczywiście, najbardziej skomplikowane i zdecydowanie najnowocześniejsze układy występują w fabrykach. To tam wykorzystuje się najbardziej zaawansowane systemy sterowania układami, gdyż skomplikowane są również maszyny, którymi kierują układy pneumatyczne. Jednakże, jeśli rozglądniemy się po naszym mieszkaniu również zapewne znajdziemy układy pneumatyczne.

Przykładem są niektóre szafki, które są otwierane dzięki prostym mechanizmom pneumatycznym. Układy pneumatyczne z zaworami rozdzielającymi w szafkach i innych tego typu elementach, na przykład w szufladach umożliwiają bardzo delikatne otwieranie i zamykanie, pozwalające uniknąć trzaskania drzwiczek czy szuflad.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Obrpneumatyka.pl

Categories Ciekawe