TOP

Sztuka Dalekiego Wschodu w naszych domach

Od wieków pociąga nas inność i egzotyka. Przykładem takich fascynacji są chociażby dawne ogrody wiktoriańskie, w których uprawiano rośliny przywiezione z dalekich krain, często zupełnie niepasujące do angielskich warunków. Dzisiaj też zwracamy się w kierunku tego, co wykracza poza nasze codzienne doświadczenie. Poszukujemy oryginalnych rzeczy i rozwiązań estetycznych dla osobistych przestrzeni.

Klasyka z nutką egzotyki

Najchętniej łączymy egzotyczne inspiracje z ponadczasową klasyką, którą stanowią na przykład wytworne okna drewniano-aluminiowe prezentowane obok innych produktów w tym miejscu: okna-internorm.pl. Internorm proponuje nam kilka linii stylistycznych, które posłużyć nam mogą do stworzenia podstawy dla dalszej aranżacji. To ważne, jakie okna wybierzemy, bo przecież wykreują one dom z zewnątrz jak i od środka. Nutkę egzotyki zaś wprowadzimy poprzez odniesienia do sztuki Dalekiego Wschodu.

Kamienne rzeźby

W pobliżu domu, na tarasie, ale też w głębi ogrodu, w różnych jego zakamarkach – coraz częściej pojawiają się kamienne rzeźby inspirowane sztuką indyjską. Najczęściej są to nawiązania do postaci Budddy – zamyślonego, uśmiechniętego i spokojnego.

Umieszczamy takie rzeźby w ogrodowej przestrzeni, gdzie łączą się świetnie z szumem wody spadającej z małego wodospadu czy wypływającej ze źródełka. W cieniu krzewów, w bliskości egzotycznych roślin. W ten sposób tworzymy zakątek do refleksji i wyciszenia, odwołujący się do indyjskiej filozofii.

Jedwabne pejzaże

We wnętrzach zaś obok miniaturowych rzeźb nutkę egzotyki wprowadzą grafiki odwołujące się do chińskich pejzaży malowanych tuszem na jedwabiu. Ten sposób malowania znany był w Chinach już w czwartym wieku naszej ery. Zwój pionowy, czyli czou, wieszano na ścianie. Pejzaż w tym stylu stanie się ciekawym elementem aranżacyjnym.

Categories Dom i Wnętrze