TOP

Zbiorniki dwupłaszczowe – bezpieczeństwo przechowywanych cieczy

Pomimo tego, że na rynku występuje bardzo wiele różnorodnych zbiorników do przechowywania cieczy, to niezwykle ważne jest dobranie rodzaju zbiornika do danej cieczy. Jest to szczególnie istotne w przypadku cieczy, które mogą reagować z materiałem, z którego wykonany jest zbiornik, jak i mogą być niezwykle szkodliwe dla środowiska naturalnego. W jakich zbiornikach przechowywać takie ciecze jak paliwa, ropę czy substancje żrące? Na co powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę, aby zakupić odpowiedni zbiornik?

Szczelne pojemniki na ciecz

Wbrew pozorom woda jest jedną z nielicznych cieczy, która nie wchodzi w reakcje ze zbiornikami i może być przechowywana niemal w każdym pojemniku. Z tego też powodu w przypadku przechowywania zwykłej deszczówki z powodzeniem można wykorzystać zbiorniki najtańsze, dostępne chociażby w popularnych marketach budowlanych. W przypadku wody pitnej sytuacja wygląda już jednak inaczej – zbiornik powinien mieć odpowiedni atest umożliwiający mu kontakt z żywnością (wodą pitną). W przypadku cieczy szkodliwy (paliwa, substancje żrące) konieczny jest nie tylko odpowiedni certyfikat, ale przede wszystkim odpowiednia konstrukcja zbiornika.

Zbiorniki dwupłaszczowe – pojemniki na ciecz

Podstawą w przechowywaniu oraz transporcie substancji, które mogą być niebezpieczne dla środowiska naturalnego, jest wykorzystanie zbiorników dwupłaszczowych. Takie zbiorniki składają się ze zbiornika właściwego oraz pokrywy retencyjnej dbającej o to, aby cała ciecz pozostała wewnątrz zbiornika. Jeżeli dany zbiornik dwupłaszczowy współpracuje z czujnikiem przelania oraz wycieku mamy pewność odpowiednio szybkiej reakcji, a tym samym uniknięcia zanieczyszczenia środowiska. W konsekwencji nie narazimy się na wysokie kary związane z ochroną środowiska.

Wyposażenie dodatkowe zbiorników

Producenci chcąc wyróżnić swoje zbiorniki na tle konkurencji, a także usprawnić ich użytkowanie, coraz częściej wyposażają je w dodatkowe czujniki, jak chociażby wskaźnik poziomu cieczy, czujnik wycieków czy nawet światło ostrzegawcze informujące o zbliżaniu się do maksymalnej pojemności zbiornika. Na rynku dostaniemy zbiorniki dwupłaszczowe dostępne w wersjach od 1000 do 5000 litrów.

Szczelne pojemniki – bezpieczeństwo przechowywania

Podsumowując, jeżeli prowadzenie przez nas firmy wymaga przechowywania cieczy niebezpiecznych dla środowiska, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie, szczelne zbiorniki. Warto w tej mierze przyjrzeć się nie tylko ofercie samych producentów zbiorników dwupłaszczowych, ale również sprawdzić wymogi ustawowe dotyczące niezbędnych certyfikatów. Niestety paliwa płynne żrące substancje muszą być przechowywane w odpowiednich zbiornikach oraz powinny być odpowiednio oznaczone.

Categories Ciekawe
ekatsearch.com o.pl chclothing.com