TOP

Dobry detektyw – jakie powinien mieć cechy charakteru?

Jeśli myślisz, że praca detektywa polega głównie na pełnych emocji pościgach i dramatycznych potyczkach ze szwarccharakterami, lepiej zastanów się jeszcze raz. Jasne, praca detektywa bywa pełna emocji i wyzwań, których w innych zawodach nie doświadczysz, ale często wymaga przede wszystkim… cierpliwości.

Cierpliwość przede wszystkim

Nie da się ukryć, że bardzo często praca detektywa polega na wielogodzinnej obserwacji. Oznacza to całe dnie spędzone w samochodzie nierzadko na monotonnych czynnościach i praktycznie bez ruchu. Z pozoru nic się wtedy nie dzieje, a jednak detektyw musi przez cały ten czas pozostać czujnym i gotowym do działania – nie da się ukryć, takie cierpliwe oczekiwanie nie jest dla każdego.

Empatia i umiejętności komunikacyjne

Jak czytamy na stronie http://www.detektyw.com.pl, warto pamiętać, że detektyw pracuje z ludźmi – nie tylko klientami, ale także osobami obserwowanymi czy informatorami. Takie warunki pracy wymagają wyjątkowych umiejętności społecznych, zdolności do słuchania i empatii. Detektyw musi być także świetnym znawcą ludzkich charakterów – bez tego jego praca jest praktycznie niemożliwa.

Analityczny umysł

Ciężko w efektywny sposób zbierać dowody, zwłaszcza w sprawach dotyczących malwersacji finansowych czy powiązanych z działaniami biznesowymi, jeśli nie ma się analitycznego umysłu. Detektyw musi umieć spojrzeć krytycznym okiem na zebrane przez siebie dokumenty i dowody, żeby wyłapać te kwestie, które mają znaczenie, i wyciągnąć właściwe wnioski.

Spostrzegawczość

Dobry detektyw to taki, który nie tylko jest spostrzegawczy, ale ma także świetną pamięć. Bez tych umiejętności ciężko świadczyć w skuteczny sposób usługi detektywistyczne.

Sprawność fizyczna

Co prawda na początku tego tekstu wspomnieliśmy, że praca detektywa z rzadka polega na pościgach, nie oznacza to jednak, że detektyw nie może mieć kondycji. Ciężko wyobrazić sobie skutecznego detektywa, który po kilkuset metrach biegu łapie zadyszkę. Jak widać praca detektywa jest wymagająca i nie każdy może jej sprostać.

Categories Ciekawe