TOP

Dom szkieletowy pod klucz – fakty

Kiedy budujemy dom, zazwyczaj odwiedzamy całą masę biur architektonicznych oraz budowlanych. Oferty w nich przedstawiane nie zawsze są łatwe do rozgryzienia. W każdym przypadku wyjściowa cena oferowana przez daną firmę oferuje inny standard wykończenia. Aby móc je porównać dobrze jest jednak posłużyć się jednym standardem. Najbardziej polecany to standard pod klucz.

Standard pod klucz — dlaczego?

Standard pod klucz mówi nam przede wszystkim o tym, ile zapłacimy za dom, który pod każdym funkcjonalnym względem nadaje się do zamieszkania. Co prawda należy go wykończyć, ale dom taki ma wszelkie instalacje i podstawowe wykończenie wnętrza. Poleca się więc stosować tego typu kryterium.

Dom szkieletowy pod klucz czy murowany?

Domy szkieletowe są tanie, ale w Polsce jak na razie mało kto się na nie decyduje. Przeważają o tym w dużej mierze stereotypy, które o tych domach krążą. Jak na ironię w większości rozwiniętych gospodarczo społeczeństwach, ten element jednorodzinnej zabudowy dominuje. W naszym kraju dominuje niestety w dalszym ciągu przekonanie, że domy szkieletowe są liche i mało trwałe, co wespół z mitem budowy wielopokoleniowych domów zniechęca wielu potencjalnych nabywców.

Czy domy szkieletowe faktycznie nie nadają się jako długofalowa inwestycja?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że dom szkieletowy pod klucz można zbudować mniej więcej za 1/3 ceny domu klasycznego. Różnica w trwałości, jakości oraz kosztów eksploatacji nie jest aż tak duża — w niektórych wręcz żadna, zatem dom szkieletowy nie jest tylko tańszą i gorszą wersją murowanego. Warto przytoczyć kilka faktów:

1. Dom szkieletowy może stać nieprzerwanie w tym samym miejscu niemal tak samo długo, jak dom tradycyjny. Wymagane jest jego serwisowanie co jakiś czas. Serwisowanie nie jest jednak obce domom murowanym. Różnice polegają na tym, że dom murowany serwisujemy rzadko i drogo, a dom szkieletowy częściej i taniej. Wychodzi mniej więcej na zero.

2. Budowa domu na całe pokolenia, w obecnie dynamicznie zmieniającym się świecie nie ma większego sensu. Ludzie często zmieniają miejsce zamieszkania.

3. Domy szkieletowe lepiej znoszą niektóre ekstremalne wybryki natury.

4. Dom szkieletowy ma mniejsza bezwładność cieplną, co powoduje, że przy obecnym stylu życia jest zdecydowanie tańszy w eksploatacji.

5. Domy szkieletowe można zbudować w miejscach, na których dom murowany by nie powstał, co daje nam zdecydowanie większe pole manewru.

Categories Dom i Wnętrze