TOP

Drukowanie zdjęć – w domu czy u fotografa?

Jeszcze do niedawna z wakacji przywoziliśmy kilka kliszy ze starannie robionymi zdjęciami. Wszystkie musiały być pozowane i udane, ponieważ miejsc na kliszy było niewiele. Następnie oddawaliśmy film do fotografa i z niecierpliwością czekaliśmy na jego wywołanie.
Później nadeszła era fotografii cyfrowej. Możliwość robienia tysiąca zdjęć i wybierania najlepszych. Drukowanie w domu lub u fotografa, ale w znacznie krótszym czasie. Czy lepszym rozwiązaniem jest zanoszenie karty pamięci do salonu fotograficznego czy drukowanie zdjęć w domowych warunkach?

Parametry drukarki to podstawa

Nie każda drukarka jest w stanie wydrukować zdjęcie. Niektóre zaś modele są w stanie to zrobić, ale tylko w bardzo niskiej rozdzielczości. Zanim zaczniemy więc zabawę w domowe studio fotograficzne powinniśmy sprawdzić parametry naszej drukarki i to, czy w ogóle nadaje się do drukowania zdjęć. Z reguły znacznie lepiej z tą funkcją radzą sobie drukarki atramentowe niż drukarki laserowe. Tusze drukarki atramentowej pozwalają na wydruk obrazów w lepszej rozdzielczości.
Jeżeli zatem okaże się, że zdjęcia wydrukowane na domowej drukarce mogą mieć niską jakość – lepiej zanieść kartę do fotografa. Tusze drukarki są dość drogie – szkoda ich i papieru na słabej jakości wydruk.

Względy ekonomiczne

Co opłaca się bardziej – drukowanie w domu czy w studio fotograficznym?
Fotograf może wydrukować nam zdjęcie w cenie od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych, w zależności od formatu, papieru i kilku innych parametrów. Cena zależy również od ilości odbitek – przy większej ilości bardzo często należą nam się rabaty.
Co składa się natomiast na cenę drukowania w domu? Po pierwsze: tusze drukarki. Po drugie: papier – ten fotograficzny nie należy do najtańszych. Trzeci element to nasz czas – sami dobrze wiemy, na ile go wyceniamy.

Czas realizacji

Bywa tak, że jakieś zdjęcie trzeba wydrukować w bardzo krótkim czasie, potrzebujemy go „na już”. Dość oczywiste jest to, że wówczas lepszym, bo szybszym rozwiązaniem będzie drukowanie zdjęć w domu. Ponadto, możemy to zrobić o każdej porze dnia i nocy – dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy.

Chronienie prywatności

Nie każde zdjęcie, które robimy nadaje się, aby pokazać je obcym ludziom. Fotograf takim człowiekiem zazwyczaj właśnie jest. Zapewne ma ciekawsze zajęcia niż wnikliwe przeglądanie zdjęć, które wywołał, ale na pewno nie powinniśmy oddawać do niego zdjęć, które są bardzo intymne, kompromitujące albo zawierają ściśle tajne informacje. Wówczas w grę wchodzi tylko wydrukowanie fotografii w domu.

Czas

Jeśli często drukujemy zdjęcia ważny jest dla nas również argument związany z czasem. Wielu osobom, które drukują tylko teksty wydaje się, że zdjęcie wyjdzie z drukarki w równie szybkim czasie. Nic bardziej mylnego. Drukowanie kolorowego zdjęcia przy najwyższych ustawieniach jakości trwa dobrych kilka minut. I w sumie w podobnym czasie zdjęcie wywoła dla nas fotograf w studio.

Zarówno drukowanie zdjęć w domu, jak i u fotografa ma swoje wady i zalety.
Tusze i tonery w dobrej cenie kupisz w sklepie http://tonerdodrukarki.pl/

Categories Zdrowie i Uroda