Mycie zębów to jeden z elementów codziennej higieny. Od wyboru szczoteczki do zębów zależy bowiem nie tylko stan samego uzębienia, ale również to, czy dziąsła będą zdrowe. Konsumenci mają do wyboru szczoteczki manualne, które nadal są najchętniej wybierane głównie ze względu na ich cenę, oraz szczoteczki mechaniczne, głównie soniczne. Jak zatem wybrać szczoteczkę do zębów, aby lepiej zadbać o higienę jamy ustnej?
Szczoteczki manualne – tak, ale…
Szczoteczka do ręcznego mycia zębów towarzyszy nam od najmłodszych lat. Zwykle z myślą o dzieciach wybiera się miękkie szczoteczki, do których dobiera się pastę do zębów. W szczoteczkach dla dorosłych również największą wagę przywiązuje się do miękkości włosia oraz do stopnia elastyczności główki. Przeciętny Polak powinien wybrać szczoteczkę średniomiękką lub miękką, natomiast największą popularnością w sklepach cieszą się szczoteczki twarde, które przyczyniają się również do podrażniania dziąseł. Paradoksalnie dokładne umycie zębów szczoteczką nie zależy od jej twardości, a od dokładności mycia i czasu trwania samego mycia. Szczoteczka powinna mieć włosie o zróżnicowanej długości, bowiem to właśnie pozwoli na dokładniejsze umycie przestrzeni międzyzębowych oraz miejsc, gdzie mógłby się odkładać kamień nazębny.
A może szczoteczki soniczne?
Szczoteczki mechaniczne są reklamowane jako szczoteczki rekomendowane przez dentystów. To one pozwalają na dokładne umycie zębów, bowiem poruszają się z dużą prędkością, co również zapobiega odkładaniu kamienia nazębnego w okolicy dziąseł. Takie szczoteczki są bardziej precyzyjne, wiele modeli zostało wyposażonych w główki, w których stosuje się włosie o zróżnicowanej długości, które lepiej czyszczą zarówno same zęby, jak i poprzez masaż korzystnie wpływają na stan dziąseł. Ich dużym atutem jest przede wszystkim swoista konieczność zmuszenia użytkownika do tego, aby mył zęby przez 2-3 minut, czyli dokładnie przez czas rekomendowany przez stomatologów. Takie szczoteczki są również skuteczniejsze przy usuwaniu płytki nazębnej oraz z dużo większą skutecznością usuwają resztki pokarmowe z trudno dostępnych powierzchni międzyzębowych.
Warto pamiętać, że bardzo duży wpływ na stan jamy ustnej ma nie tylko czas mycia zębów, ale również stosowanie odpowiedniej pasty do zębów. Pasty wybielające, które zawierają różne składniki ścierające płytkę nazębną, powinny być stosowane co najwyżej 2-3 razy w tygodniu także ze względu na ich szkodliwe o drażniące działanie na stan dziąseł. Dokładne umycie zębów powinno jednak być wykonywane regularnie, co najmniej rano i wieczorem.
Więcej dowiesz się na stronie szczoteczki do zębów – profimed.com