TOP

Kije golfowe i ich rodzaje

Golf to niewątpliwie jeden z tych sportów, które wymagają odpowiedniej wiedzy oraz przygotowania również w zakresie wyposażenia. Dotyczy to oczywiście przede wszystkim kijów golfowych. Nie wszyscy wiedzą, że ich rodzajów jest co najmniej kilka. Dobrze jest się też w tym orientować. Wówczas gra jest o wiele łatwiejsza i bardziej efektywna.

Kije golfowe – Woods

W zasadzie kije golfowe dzieli się na trzy rodzaje – Woods, Iron i Putter. Między sobą różnią się one przede wszystkim długością i rodzajem główki. Tym samym inne jest ich przeznaczenie. Woods to kije, jak sama nazwa wskazuje, dawniej wykonywane z drewna. Dzisiaj są głównie metalowe. To zdecydowanie najlżejsze i najdłuższe ze wszystkich kijów. Doskonale sprawdzają się podczas wykonywania dalekich rzutów. Mają główkę o charakterystycznym, lekko pogrubionym kształcie.

Kije do golfa typu Iron

Iron to zdecydowanie najczęściej stosowane kije golfowe. Każdy z kijów wchodzących w skład zestawu różni się nieco od innych pod względem długości kąta nachylenia główki. Zmienność tych czynników powoduje, że piłka uderzana kolejnymi rodzajami kijów pokonuje inne odległości i to niezależnie od siły uderzenia. Kije Iron nadają się do wykonywania niezbyt długich rzutów. Poza tym niekiedy w grupie kijów golfowych Iron wyróżnia się mniejsza podgrupę Wedge. To z kolei są kije golfowe przeznaczone do krótkiej gry, która rozgrywana jest nieopodal greenu, a więc obszaru, na którym zlokalizowany jest dołek. Kije Wedge są pomocne wówczas, kiedy piłkę trzeba wybić z bardzo trudnego obszaru. Z uwagi na rodzaj podłoża, na jakim są stosowane, wyróżnia się dwa rodzaje tych kijów – pitching wedge podczas gry na piaszczystej powierzchni. Czasami wyróżnia się jeszcze trzeci rodzaj – lob wedge, którego zadaniem jest wybijanie piłki w górę na stosunkowo niewielki dystans, co sprawdza się podczas pokonywania przeszkód zlokalizowanych na polu do gry w golfa.

Putter – kije do golfa

Z kolei kije Putter są kijami o bardzo specyficznym zastosowaniu. Wykorzystywane są przede wszystkim w celu lekkiego popchnięcia piłki po płaskiej powierzchni w kierunku dołka. Przy czym warto pamiętać, że rozpoznawanie kijów golfowych nigdy nie jest zadaniem łatwym w przypadku początkujących graczy. Tymczasem umiejętność ich rozpoznawania jest kluczem do sukcesu w tej grze. Na początku warto o zdanie zapytać sprzedawcę lub trenera gry w golfa. Amator nie ma w tym przypadku szansy na dokonanie dobrego wyboru, dlatego powinien posiłkować się pomocą ze strony osób trzecich.

Więcej dowiesz się na stronie kije golfowe – Golfteam.pl

Categories Ciekawe