TOP

Korzystny outsourcing księgowości

Outsourcing księgowości jest rozwiązaniem coraz bardziej popularnym, bo niezwykle korzystnym dla przedsiębiorców. Bardzo duża część firm w Polsce to mikro- i małe przedsiębiorstwa, których nie stać, i które nie mają potrzeby zatrudniania etatowych księgowych – dla nich właśnie stworzono usługę outsourcingu księgowości.

Co daje outsourcing księgowości?

Korzystanie z usług zewnętrznej firmy rachunkowej ma cały szereg zalet dla obu stron. Dla firmy tej jest to dostęp do stałego, pewnego źródła przychodów i możliwość rozszerzania swojej działalności. Dla mniejszego przedsiębiorcy jest to oszczędność pieniędzy, czasu i nerwów związanych z zatrudnianiem księgowego wewnętrznie. Nowy pracownik to konieczność stworzenia i wyposażenia nowego stanowiska pracy, a to kosztuje. Zdając się na firmę zewnętrzną, otrzymujemy ten sam zakres usług, jednak nie interesuje nas jako przedsiębiorców, czy zewnętrzny księgowy otrzymuje wynagrodzenie i ile go otrzymuje. Nie jesteśmy jego pracodawcą i nie mamy wobec niego żadnych zobowiązań, oprócz płacenia za konkretną usługę jego firmie.

Oszczędności na każdym polu

Szacuje się, że outsourcing księgowości dalej oszczędności rzędu 20-50% w skali roku! Trzeba przyznać, że jest to bardzo kuszące rozwiązanie. Pozwala mieć opłacone wszystkie faktury w terminie, korzystać z porad księgowych w dowolnym zakresie w ramach umowy z firmą księgową. Jednocześnie przedsiębiorca nie musi przejmować się tym, czy księgowy jest odpowiednio wykształcony i przeszkolony – szkoleniami i delegowaniem do konkretnych zadań zajmuje się firma, która jest bezpośrednim przełożonym księgowego. Tym samym przedsiębiorca korzystający z takiego outsourcingu nie jest odpowiedzialny za błędy wynikające na przykład z nieznajomości przepisów prawa podatkowego przez księgowego. Muszą one zostać zniwelowane przez tę firmę, a w razie jakiegokolwiek audytu przedsiębiorca ma czyste ręce i nie ponosi odpowiedzialności za błędy, które ów audyt wykaże. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie, choć pozornie bardzo kosztowne, jest w dłuższej perspektywie czasu bardzo opłacalne. Oprócz aspektów finansowych warto brać pod uwagę także to, o ile mniej na głowie ma mały przedsiębiorca, który jest sterem i okrętem dla swojej firmy i nierzadko sam zajmuje się każdym aspektem prowadzenia swojej działalności.

Categories Ciekawe