TOP

Kto ma prawo do domu po rozwodzie?

Rozwód to niezwykle trudny i skomplikowany czas dla każdej pary i jej rodziny. Sam proces rozwodowy może trwać wiele czasu, pływać bezpośrednio na samopoczucie. Jasne jest, że decyzje sądu odnośnie podziału majątku są niezwykle ważne. Kto ma prawo do domu po rozwodzie? Okazuje się, że temat ten jest złożony i warto przyjrzeć mu się z bliska.

Jak sprawdzić, kto ma prawo do domu po rozwodzie?

O tym kto ma prawo do domu po rozwodzie decyduje wiele czynników. Podstawowym jest pytanie: czy małżonkowie kupili dom przed czy też może w trakcie trwania małżeństwa? Istotne jest także to, za jakie pieniądze dom został kupiony – czy były to środki należące do obojga małżonków czy też może była to darowizna jednego z rodziców pary. Niejednokrotnie zdarza się także tak, że jeden z małżonków otrzymuje ziemię w spadku po dziadkach czy rodzicach i na tym gruncie małżonkowie budują wspólnie dom. O ile podział majątku jest prosty, kiedy do zakupu domu doszło przed lub w trakcie trwania małżeństwa, o tyle sprawa mocno komplikuje się, kiedy dom został wybudowany wspólnie na gruntach należących do jednego ze współmałżonków. Jak rozwiązać taki problem i określić kto ma prawo do domu po rozwodzie?

Kto ma prawo do domu po rozwodzie – kwestie prawne

Nie ma wątpliwości, że dom wybudowany na wspólnie zakupionej działce wchodzi w skład wspólnoty majątkowej. Jednak jeśli dom został wybudowany na działce jednego z małżonków, wtedy nieruchomość staje się jego własnością. W sytuacji tej drugi małżonek nie jest jednak poszkodowany – jeśli środki na budowę domu pochodziły ze wspólnego majątku, może on domagać się ich zwrotu. Przy omawianiu kwestii rozwodowych wiele osób nie jest świadomych, co wchodzi w skład majątku osobistego, a co należy do wspólnoty. W takich kwestiach warto poradzić się doświadczonego adwokata!

 

 

 

Categories Ciekawe
zobacz https://dziennikelblaski.pl/1053513 https://artexint.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-i-ogrodowy-sekret-przytulnych-wieczorow-na-swiezym-powietrzu/