TOP

Masaż klasyczny kręgosłupa

Według statystyk 60- 80% społeczeństwa cierpi na okazjonalne lub przewlekłe bóle kręgosłupa. Brak ruchu lub przeciwnie- zbyt forsowne treningi, siedząca praca, napięcie psychiczne i stres, zwyrodnienia związane z wiekiem- przyczyn bólu kręgosłupa jest wiele. Najskuteczniejszą formą terapii jest masaż klasyczny kręgosłupa.

Jak wygląda masaż kręgosłupa?

Działanie masażu ma na celu zredukowanie napięcia mięśni grzbietu oraz usprawnia krążenie krwi, co odciąża elementy chrzęstne i kostne kręgosłupa. Umożliwia także przywrócenie prawidłowej pozycji ciała. Wykazuje działanie przeciwbólowe i odstresowujące, a działający bodziec mechaniczny generuje zmiany o charakterze miejscowym i ogólnoustrojowym.

Masaż kręgosłupa trwa 20- 30 minut i obejmuje pośladki, plecy i barki. Podczas zabiegu pacjent leży, biernie poddając się ruchom masażysty. Masaż powinien oscylować na granicy przyjemnego bólu- takiego, który nie jest nieprzyjemny i pomaga się rozluźnić.

Stosowane techniki to głaskanie, rozcieranie, oklepywanie i wibracja. Wykonywane są w takiej właśnie kolejności- od najłagodniejszych po bardziej intensywne.

Wskazania do masażu kręgosłupa

Masaż klasyczny kręgosłupa wykonywany jest w chorobach reumatycznych i zwyrodnieniowych, stanach pourazowych, wadach postawy spowodowanych przeciążeniem mięśni grzbietu. Inne wskazania to nerwobóle, stany przewlekłego stresu.

Kręcz szyi, rwa kulszowa, porażenia i niedowłady, wszelkie zespoły bólowe kręgosłupa oraz powrót do formy po długim unieruchomieniu także doskonale poddają się działaniu masażu kręgosłupa.

Przeciwwskazania do masażu kręgosłupa

Masaż klasyczny kręgosłupa nie może być wykonywany w przypadku występowania ostrych stanów zapalnych, nowotworów, chorób przebiegających z gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza, zaawansowanej choroby nowotworowej oraz skłonności do krwawień.

Także zmiany chorobowe zlokalizowane typowo w obrębie kręgosłupa wykluczają zabieg masażu klasycznego. Najistotniejsze z nich to ostre stany reumatyczne i zapalne, zaawansowana osteoporoza, świeże zrosty oraz jamistość rdzenia kręgowego.

Tekst powsta we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA

Categories Zdrowie i Uroda