Dla wielu osób urządzanie ogrodu jest czymś niezwykle przyjemnym, ale może być także czasochłonnym i wymagającym wyzwaniem. Wszystko zależy od tego, jak mamy dużą powierzchnię do zaaranżowania i jaki chcemy uzyskać efekt końcowy. Oczywiście nasze możliwości finansowe także mają duży wpływ na to, jak urządzimy swój przydomowy ogród. W przypadku niezaprojektowanej przestrzeni ogrodowej mamy sporo możliwości aranżacyjnych, ale od czego powinniśmy w ogóle zacząć?
Projektowanie ogrodowej przestrzeni od zera
Szczęśliwcy mający do zaprojektowania własną przestrzeń ogrodową, snują przeróżne wizje tego, jak chcieliby urządzić swoją przydomową oazę zieleni, ale nie zawsze potrafią przełożyć je do rzeczywistości. Stylowy i funkcjonalny ogród jest marzeniem praktycznie każdego z nas. Pojawia się jednak pytanie, jak stworzyć taką ergonomiczną i cieszącą oko przestrzeń? Kluczowe jest rozplanowanie wszystkich prac i podzielnie ich na etapy. Kolejność ich wykonywania wbrew pozorom ma duże znaczenie. Dzięki temu projektowanie będzie przebiegało sprawnie i bardziej efektywnie. Najlepiej jest rozpocząć swoje prace od stworzenia planu zagospodarowania przestrzeni w celu wyznaczenia poszczególnych stref w ogrodzie. Planując pierwsze nasadzenia, należy mieć na uwadze usytuowanie działki pod względem stron świata. Najlepiej jest także od razu określić to, w jakim stylu ma zostać zagospodarowany ogród – japońskim, francuskim a może angielskim? Kolejnym krokiem jest oczyszczenie ogrodu z wszelkich zanieczyszczeń i wyrównanie ziemi. Potem przechodzimy do rozrysowania na kartce przebiegu ogrodowych ścieżek i zdecydowania o sposobie ich oświetlenia. Po rozprowadzeniu już okablowania, można przystąpić do budowania rzeźb terenu. Zanim przystąpimy do nasadzeń, trzeba najpierw stworzyć ścieżki, murki i schody oraz skonstruować małą architekturę w postaci altanki czy szklarni.
Przeczytaj również: Meble ogrodowe – jak mądrze wybrać meble do ogrodu?
Przed podsadzeniem jakiejkolwiek rośliny, trzeba najpierw zadbać o dobrą jakość gleby. W przypadku żyznej gleby o zasadowym odczynie wystarczy ja przekopać i zasilić nawozem (organicznym lub wieloskładnikowym), a przy glebie o kwaśnym odczynie zaleca się zakup wysokojakościowej ziemi ogrodowej. Warto także na tym etapie zadbać o odnowieni system nawadniający (kropelkowy lub zraszający). W przypadku osób niemających zbyt dużo czasu/ochoty na prace ogrodowe, zaleca się posadzenie kwiatów wieloletnich i krzewów o niedużych wymaganiach. Świetnym rozwiązaniem będzie także obsadzenie skalnika roślinami zadarniającymi. Z całą pewnością nie powinniśmy kupować każdej roślinie, która nam się spodoba. Na uwadze trzeba mieć to, czy dany gatunek rośliny będzie dobrze rósł w naszym ogrodzie.