TOP

Podróż z dzieckiem? Postawcie na polskie morze lub góry!

Nierzadko przywołuje się stare, mądre powiedzenie – „podróże kształcą”. Nic więc dziwnego, że dla wielu rodziców ważne jest, aby ich dzieci mogły poznawać rozmaite zakątki świata już od najmłodszych lat. Co prawda, pobyt w dalekich czy egzotycznych krajach będzie raczej dla malucha zbyt wymagający i wyczerpujący. Ale przecież w Polsce istnieje wiele pięknych i atrakcyjnych – również dla dziecka – miejsc, które są idealnym pomysłem na wakacyjny wyjazd. Zwłaszcza, że położenie geograficzne naszego kraju także oferuje różnorodność wrażeń.

Różne pomysły dla miłośników gór

Dużym, turystycznym atutem położenia Polski w Europie jest dostęp zarówno do gór, jak i morza. Jeśli więc mamy za sobą dalekie wyprawy w Alpy czy Himalaje, to może warto teraz skupić się na poznaniu bliższych regionów. Tym bardziej, jeśli zabieramy w podróż nasze dziecko. Na co zatem warto zwrócić uwagę, decydując się na wakacyjny pobyt w Polce?

Z pewnością godne polecenia są Bieszczady, położone w południowo-wschodniej części naszego kraju. Jeżeli zależy nam na spokoju i swobodzie, jesteśmy w stanie tam to uzyskać. Poza sezonem, na szlaku naprawdę trudno jest spotkać innego turystę, a ponadto – jesienią tamte okolice wyglądają wręcz bajkowo. Co więcej, trasy turystyczne nie są wymagające i bez problemu można je pokonać z nosidełkiem na plecach. Dla rodziny z dziećmi najwygodniejszym rozwiązaniem z pewnością okaże się wynajęcie pokoju w jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak wiadomo, na wyjazd z maluchem trzeba zabrać mnóstwo rzeczy (więcej o podróżowaniu z małym dzieckiem w tym artykule), zaś chodzenie z nimi na piesze wycieczki najczęściej okazuje się dość uporczywe. Jeśli wybieramy się w tamten rejon po raz pierwszy, to warto wiedzieć, że, oprócz gór, jest jeszcze Jezioro Solińskie, nad którym można wypocząć lub aktywnie spędzić czas. Z pewnością uda nam się wypożyczyć tam rower wodny bądź kajaki i popływać.

Ciekawą alternatywą dla Bieszczad są Karkonosze, które także naprawdę warto przynajmniej raz odwiedzić. Najlepiej zdecydować się na nocleg w Karpaczu bądź Szklarskiej Porębie, skąd biegnie wiele sympatycznych szlaków turystycznych. Dużym atutem tego regionu jest możliwość wyjechania kolejką górską na Śnieżkę oraz Halę Szrenicką, co będzie dużym ułatwieniem i zarazem atrakcją dla małych dzieci. Jeśli nasze pociechy nie będą stwarzały trudności, wybierzmy się też do kościółka Wang oraz na spacer po dwóch wcześniej wymienionych, górskich miejscowościach.

Morze Bałtyckie dla wielbicieli leniwego wypoczynku

W ostatnich latach można było zauważyć duże zainteresowanie zagranicznymi wyjazdami wakacyjnymi. Coraz więcej osób rezygnowało z wczasów w Polsce, gdyż poza jej granicami pogoda była zdecydowanie pewniejsza. Najmodniejsze, wakacyjne kierunki, to bez wątpienia Chorwacja, Hiszpania oraz Włochy. Oczywiście, inne nadmorskie państwa europejskie również cieszyły się popularnością. Jednak chcąc zażyć klimatu wybrzeża razem z całą rodziną, warto pomyśleć o udaniu się na północ Polski, nad Morze Bałtyckie. Choć istnieje tam większe ryzyko co do warunków atmosferycznych, tam też można zażyć morskich i słonecznych kąpieli, wybrać się w ciekawe miejsca oraz leniwie spędzić czas.

Czytaj także: Najlepsze miejsca na wakacje w Polsce

Zanim zaczniemy z góry porównywać turystyczny krajobraz naszego kraju do innych, powinniśmy go wpierw dobrze poznać. Może się bowiem okazać, że, wbrew pozorom, wakacje w którymś z opisanych regionów Polski nie musi pozostawać daleko z tyłu w stosunku do innych państw europejskich. Pamiętajmy zresztą, że podczas wyjazdu z dzieckiem konkretne miejsce na mapie to tylko połowa sukcesu – liczy się również to, jaki komfort zapewnimy naszemu maluchowi oraz jakie atrakcje dla niego zorganizujemy.

Źródło: infoss.pl

Categories Ciekawe