TOP

Podstawowe parametry grzejników drabinkowych

Pod względem budowy i zasady działania, grzejniki drabinkowe nie różnią się znacznie od na przykład klasycznych grzejników płytowych. Nie oznacza to jednak, że nie charakteryzują się one parametrami specyficznymi właśnie dla nich. Oto najważniejsze dane katalogowe, z jakimi możemy się spotkać podczas wyboru takiego grzejnika.

Pojemność wodna

Grzejnik drabinkowy jest z reguły dość niewielkim grzejnikiem. Dlatego jego pojemność wodna również nie jest zbyt duża. W przypadku większości tego typu grzejników, waha się ona pomiędzy 2 a 4 litrami. Choć zazwyczaj parametr ten waha się w okolicach 3 litrów.

Rozstaw otworów montażowych

Grzejniki drabinkowe montuje się w dość specyficzny sposób. Zwykle unika się sytuacji, w których doprowadza się do nich wyjątkowo długie rury. Dlatego bardzo ważnym parametrem jest rozstaw podłączenia, który określa rozstaw pomiędzy rurami łączącymi elementy grzejne w grzejniku.

Moc cieplna

Bardzo ważnym parametrem grzejnika o budowie drabinkowej jest oczywiście jego moc cieplna. Z reguły waha się ona gdzieś w okolicach 300 W. Nie jest to zbyt dużo zważywszy na to, że duże grzejniki płytowe mogą mieć moc wynoszącą nawet trzykrotnie więcej.

Rodzaj powłoki

W klasycznym grzejniku (nie ważne jakim), bardzo istotne jest to, co znajduje się na zewnątrz. Chodzi tu oczywiście o powłokę grzejnika. Z reguły jest to lakier – i takie właśnie „pokrycie” najlepiej sprawdza się w przypadku grzejników. Jest ono odporne na działanie wody (chroni przed korozją) i ciepła.

Rodzaj podłączeń

Nowoczesne techniki grzejne wykorzystują zjawisko konwekcji. W dużym uproszczeniu polega ono na tym, że ciepła woda zawarta w grzejniku unosi się i tym samym emituje ciepło. Dlatego też większość grzejników drabinkowych powinna posiadać dolne podłączenia. Wtedy ich efektywność cieplna jest jeszcze większa niż w przypadku grzejników z podłączeniem górnym.

Regulacja położenia

Dobry grzejnik łazienkowy (czyli między innymi grzejnik drabinkowy), powinien posiadać płynną regulację odległości od ściany. Dlaczego? Ponieważ wysoka temperatura może wpłynąć na to, co aktualnie znajduje się na ścianie. I choć w łazience np tapeta może być rzadkością, to jednak bliskie usytuowanie grzejnika może ją po prostu uszkodzić.

Masa

Ostatnim parametrem w naszym zestawieniu jest oczywiście masa. I choć grzejniki drabinkowe są z reguły lekkie (masa ich to mniej więcej 5 kilogramów), to jednak musimy pamiętać, by zamocować je dosyć stabilnie. Grzejniki te z reguły są zawieszane na specjalnych połączeniach. Generuje to jeszcze większe obciążenie dla całej instalacji. Warto również pamiętać o tym, że podawana w katalogach masa grzejnika, dotyczy wyłącznie „pustego” produktu. Nie zapominajmy o tym, że zalewając go wodą, zwiększamy jego ciężar nawet do 8-10 kilogramów.

Parametry są po to, by według nich kupować określony sprzęt. Dlatego nie zapominajmy o tym, by dokładnie przeczytać informacje techniczne o danym grzejniku i odnieść je do specyfikacji własnej łazienki. Dopiero po dogłębnej analizie możemy być pewni, że produkt spełni swoje zadanie celująco.

Grzejniki do domu kupisz w sklepie https://1lazienka.pl/category/ogrzewanie-grzejniki-drabinkowe.

Categories Dom i Wnętrze
https://aaron.net.pl/magiczny-klimat-tarasu-sekret-stojacy-za-ogrzewaczem-gazowym/ https://abweb.com.pl/taras-w-zimie-dlaczego-nie-tajniki-efektywnego-ogrzewania/ https://absenting.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoja-oaza-ciepla-w-chlodne-dni/