TOP

Praca i życie w Norwegii – czy to się dalej opłaca?

Norwegia jawi się Polakom jako kraina mlekiem i miodem płynąca – szczególnie jeśli chodzi o kwestie pracy i zarobków. Wielu Polaków już dawno zdecydowało się na to, aby wyjechać i zarabiać za granicą, wielu z nich ściąga tam swoje rodziny. Czy życie w Norwegii jest jednak faktycznie tak bajkowe, jak opowiadali polscy migranci jeszcze kilka lat temu?

Praca, zarobki, zatrudnienie

Nie ma wątpliwości, że większość Polaków, która wyjechała kilka lat temu do Norwegii, zatrudniała się przede wszystkim przy pracach fizycznych. W przeciwieństwie jednak do prac tego typu w Polsce – Norwegowie doskonale za nie płacili. Dzisiaj, pomimo że stawki są niższe, nadal wielu z polskich obywateli decyduje się na podjęcie takiej pracy. Obecnie ustabilizowany został również system umów – dawniej często zdarzało się, że zagraniczni pracownicy nie mieli nie tylko umów o pracę, ale również pozbawieni byli ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku wypadku problem okazywał się olbrzymi. Wiele osób chwaliło i chwali dalej system opieki i socjalny w Norwegii: zasiłek rodzinny Norwegia uznawany jest za jeden z najwyższych w państwach europejskich. Zasiłki rodzinne przyznawane są na podstawie aktualnej sytuacji materialnej, ale również dla zagranicznych pracowników, którzy są w stanie okazać umowy o pracę i inne niezbędne dokumenty.
Podejmując się pracy w Norwegii musimy być również świadomi konieczności płacenia podatków oraz rozliczenia się pod koniec roku podatkowego. Dobrą informacją jest zwrot podatku z Norwegii – jeśli mamy problem z wypełnieniem formularza warto wybrać się do biura podatkowego specjalizującego się w zagranicznym prawie podatkowym.

Możliwości, jakie daje Norwegia

Norwegia to wspaniały kraj dla osób aktywnych – liczba atrakcji i parków narodowych jest olbrzymia, warto poznać wspaniałe krajobrazy tego kraju. Drugą zaletą jest czyste powietrze oraz wysoki poziom szkolnictwa. To z pewnością ważny argument dla osób posiadających dzieci.

Categories Ciekawe