Certyfikacja IFS nie jest niczym obcym. W szczególności dla takich organizacji jak chociażby DJB doradztwo. Jest to firma konsultingowa, która już od wielu lat znajduje się na rynku, wspierająca przedsiębiorstwa, które taki certyfikat chcą pozyskać. To właśnie dzięki nim można dowiedzieć się, że istnieją różne standardy IFS.
Obowiązujące normy IFS
Wdrożenie IFS musi odbywać się zgodnie z określonymi normami. Zanim jednak przyjdzie moment na działania, należy wiedzieć z jakimi standardami można mieć do czynienia:
- IFS Food – dedykowana jest ona dla dostawców/wytwórców dla handlowców detalicznych i hurtowych produktów spożywczych. Jest to właśnie ten sektor, który ma służyć podniesienia jakości produkowanej żywności. To właśnie dzięki temu staje się ona zdecydowanie bezpieczniejsza.
- IFS Logistic – jak sama nazwa wskazuje, to standardy dedykowane dla firm logistycznych, które w sposób pośredni wpłynąć mogą na żywność. To właśnie te wszystkie organizacje, jakie zajmują się załadunkiem, składowaniem, przewozem, załadunkiem towarów.
- IFS Broker – norma skupiają się na działaniach, które odnoszą się do pośredników handlowych. To właśnie dzięki nim lepiej będzie można wybrać dostawców.
- IFS Wholesale / Cash & Carry – norma, która przeznaczona jest dla hurtowników, jak również dla sklepów typu Cash&Carry.
- IFS Food Store – standard, który dedykowany jest dla tych wszystkich osób, które na co dzień kontrolują supermarkety, jak również sklepy detaliczne.
- IFS PACsecure – firmy, które odpowiedzialne są za produkcję opakowań w jakich żywność jest umieszczana.
Niezwykłą ciekawostką może być IFS HPC, który przeznaczony jest dla dla producentów chemii gospodarczej oraz produktów kosmetycznych.
Jednolity system zarządzania jakością
To właśnie dzięki niemu będzie można uzyskać jednolity system zarządzania jakością, który odpowiedzialny jest również za usprawnienie wszystkich prac. Wydawać by się mogło, że nie może być lepiej, ale tak nie jest. Certyfikat IFS jest w stanie sprawić, że wiele firm ma szansę na to, aby się doskonalić. Audyt IFS będzie na bieżąco sprawdzał, czy wszystkie normy są zachowane. Nawet wtedy, kiedy proces certyfikacyjny zostanie zakończony. Żadna firma nie może pozwolić sobie na to, aby odpuścić. Skoro już jedne normy zostały ustalone, to trzeba się ich trzymać. Tym bardziej że może wyjść to na korzyść danej firmie. Warto więc zdecydować się na taki proces, który będzie trwał dobrych kilka miesięcy.