TOP

Rodzaje liczników energetycznych

W ciągu ostatnich kilku lat coraz popularniejsze stają się nowoczesne liczniki energii. Dzięki układom elektronicznym są one dokładniejsze, oferują więcej funkcji, a także eliminują konieczność wizyt przedstawiciela zakładu energetycznego w domu czy mieszkaniu. Ponadto, w domach i mieszkaniach znajduje się coraz większa ilość sprzętów na energię elektryczną więc liczniki elektryczne muszą być odpowiednie i nowoczesne.

Liczniki dwutaryfowe są bardzo popularne wśród użytkowników. Dlaczego? Ponieważ służą do obniżenia ceny kilowatów. Główną cechą tego typu liczników energii elektrycznej jest mierzenie zużycia energii elektrycznej odbiorcy, na podstawie umowy pomiędzy odbiorcą a sprzedawcą energii elektrycznej. Odbiorca może mieć z dostawcą umowę na taryfę dwustrefową. Chodzi tutaj o pobory opłat za energię elektryczną dzienną i z taryfą nocno-weekendową. W takim wypadku liczniki dwutaryfowe wyposażone są w dwa mierniki. Pierwszy z nich pokazuje zużycie prądu w godzinach dziennych, natomiast drugi pokazuje zużycie prądu w godzinach nocnych oraz weekendowych. W ramach odczytu lub podawania stanu licznika dostawcom przez odbiorcę, należy podać stan zużycia znajdujący się na obu miernikach.

Jeżeli chodzi o liczniki elektryczne to użytkownicy mają do wyboru licznik trójfazowy. Tego typu licznik wyposażony jest w układ trójfazowy. Dzięki niemu możliwe jest przesyłanie tej samej ilości prądu przy mniejszych nakładach. To zdecydowanie ulepsza wydajność. Ponadto ograniczone zostają straty na sieciach przesyłowych. Warto dodać, że licznik trójfazowy jest także stosowany dlatego, że umożliwia korzystanie z trójfazowego motoru niesynchronizowanego, najczęściej używanego w przemyśle jako aparat prosty i mało kosztowny w obsłudze. Warto wiedzieć, że większość lokali przemysłowych lub rzemieślniczych jest podłączona w systemie trójfazowym. Jest to także układ stosowany w większych domach, przy większym zużyciu prądu (gdy energia elektryczna służy do ogrzewania, do kuchni lub do innych energochłonnych urządzeń). Zazwyczaj w takich przypadkach dzieli się instalacje elektryczne na kilka niezależnych obwodów jednofazowych, za pomocą jednego kabla fazowego oraz kabla neutralnego. Dobrze jest wtedy rozłożyć ładunek elektryczny na trzy fazy w jak najbardziej równoważony sposób. Licznik trójfazowy często jest wykorzystywany w sytuacjach, gdy pracuje się ze specyficznym sprzętem elektrycznym na przykład mogą to być urządzenia do cięcia drewna.

Przed montażem liczników elektrycznych ze sklepu https://www.egniazdka.pl/licznik-energii-elektrycznej-trojfazowy-dwutaryfowy-le-04d-p-1715.html warto zastanowić się, czy nasze wymogi będą spełniały liczniki dwutaryfowe czy liczniki trójfazowe.

Categories Ciekawe
zobacz https://dziennikelblaski.pl/1053513 https://4sch.pl/ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-designu-i-wydajnosci/