TOP

Rodzaje pomp przemysłowych

Rozwiązania w przemyśle wymagają nierzadko zastosowania odpowiednich pomp o typie najbardziej zbliżonym do wymaganego procesu technologicznego. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów pomp, a zadaniem tego artykułu jest dostarczenie informacji, które przybliżą ich charakterystykę.

 

Czego potrzebujesz?

Rodzaj pompy przeznaczonej do konkretnego zadania będzie zależny od rodzaju pompowanej cieczy, odległości na którą będzie dostarczany płyn, a także objętości, która powinna zostać osiągnięta w określonym czasie. Aby uprościć sytuację przy próbie wyboru odpowiedniego urządzenia, należy wiedzieć, iż pompy przemysłowe podzielone są na  dwa główne rodzaje w oparciu o konkretne działanie i stanowią bazę dla większości modeli.

 

Pompy odśrodkowe

Ten typ pompy jest obecnie jednym z najczęstszych w użyciu. Podobnie jak inne konstrukcje pomp, wykorzystuje wirnik, który jest obracającym się ostrzem, w celu wytworzenia ssania. Te następnie przesuwa płyn przez rury, przy użyciu tzw. siły odśrodkowej, od której przyjęta jest nazwa. Pompa może być napędzana silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Przykładem użycia powyższych pomp jest straż pożarna, gdzie stosowane są zarówno w autopompach zintegrowanych z samochodem pożarniczym, jak również w przenośnych i przewoźnych motopompach spalinowych. Pompy odśrodkowe są zwykle używane do cieczy o niskiej lepkości i niskim stężeniu substancji stałych. Jednakże istnieje odśrodkowa pompa szlamowa, również mająca zastosowanie w pożarnictwie, która może przenosić ciecze z dużą ilością cząstek.

 

Pompy wyporowe

Ten typ pompy tworzy rozszerzającą się wnękę po stronie ssącej i zagłębienie w otworze wylotowym. Ta różnica tworzy ciśnienie, które pociąga i popycha płyn jednocześnie, wywierając wystarczającą siłę, by wytworzyć przepływ. Ze względu na konstrukcję, pompy wyporowe lepiej radzą sobie z lepkim materiałem. Istnieje wiele różnych typów pomp wyporowych, takich jak:

– Rotacyjna pompa krzywkowa,

– Obrotowa pompa zębata,

– Pompa tłokowa,

– Pompa membranowa,

– Pompa śrubowa,

– Pompa zębata,

– Pompa łopatkowa,

– Wąż perystaltyczny.

 

Pompa membranowa

Pompa membranowa jest pompą wyporową, która umożliwia użytkownikom w przemyśle standaryzację odpowiednią dla szerokiej gamy płynów. Jedynym wymaganiem jest sprężone zasilanie powietrzem. Obsługiwany płyn wymaga delikatnego pompowania, najczęściej jest chemicznie / fizycznie agresywny. Są również użytkowane w Państwowej Straży Pożarnej podczas działań związanych z ograniczeniem wycieków chemicznych. Pompa membranowa jest pompą wyporową, która wykorzystuje dwie elastyczne membrany, poruszające się ruchem posuwisto-zwrotnym w przód i w tył, tworząc tymczasową komorę. Elastyczne membrany zarówno wciągają, jak i wyrzucają płyn przez pompę. Membrany działają jako ścianka separacyjna między powietrzem a cieczą oraz połączone są wałem w sekcji środkowej. A oferty pomp membranowych szukaj na http://pompyprzemyslowe.co.pl/pompy-membranowe.html

Categories Technologia
zobacz https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/ https://6krokow.pl/-jak-wybrac-najlepsze-ubezpieczenie-samochodu-przewodnik-krok-po-kroku/