TOP

Ścieżki zawodowe, jakimi może podążać student prawa

Student prawa ma przed sobą ciężki wybór. Określenie, jaką drogą zawodową będzie podążał nie przychodzi łatwo. Wszak często jego wyobrażenie o zawodzie prawnika nie pokrywa się z rzeczywistością. Dopiero praktyka w kancelarii otwiera przed nim wgląd w prawniczą codzienność. Prawnik po studiach ma ogólną wiedzę prawniczą, dopiero później, w ramach specjalizacji nabiera ona konkretnych ram.

Długa droga przyszłego sędziego.

Po ukończeniu studiów podstawowych, kandydat na sędziego musi obowiązkowo odbyć ogólną aplikację, trwającą najczęściej rok. Po tym okresie, na podstawie punktów zbieranych podczas odbywania aplikacji ogólnej, przyszły sędzia w czasie nie dłuższym niż trzydzieści sześć miesięcy- może ubiegać się o przyjęcie na aplikację sędziowską. Aplikacja ta trwa trzy lata. Sędziów powołuje, na wniosek KRS-u (Krajowej Rady Sądownictwa) prezydent.

Notariusz- w służbie petentom

Do notariusza udajemy się w rozmaitych sprawach, głównie po to, by zwykłym dokumentom poświadczającym transakcję nadać uwierzytelnienie. Notariusz sporządza akty notarialne, dzięki którym transakcje, przeniesienia praw i testamenty nabierają znaczenia prawnego. Innymi słowy, po wykonaniu czynności prawnych dokonanych przez notariusza, dokument nabiera ważności.

Adwokat

Maturzyści, którzy składają papiery na studia prawnicze, często inspirowani przez hity kinowe i sugestywne seriale- planują karierę adwokacką. Praca polegająca na bronieniu ludzi przed niesprawiedliwymi wyrokami i oszczerstwami cieszy się dużym prestiżem. Uznanie społeczne często idzie w parze z wysokimi zarobkami. Adwokat to, podobnie jak notariusz wolny zawód.

Praca w urzędzie – dla prawników bez aplikacji

Prawnicy, którzy nie decydują się na odbycie aplikacji, mogą ubiegać się o pracę w administracji. Taka praca wydaje się być stabilna i rozwojowa- ze względu na możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju programach doszkalających.

Prawnik ma przed sobą wiele ciekawych opcji kształcenia, które dadzą mu szansę na rozwój wymarzonej kariery. Warto dobrze przemyśleć ścieżkę swojej kariery i nie podejmować decyzji pochopnie. Idealnym krokiem w tej sytuacji jest obserwacja prawnika określonej specjalizacji w codziennej pracy i na podstawie konsultacji dobrze przemyśleć swój wybór.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

Categories Biznes