TOP

Jak wybierać lampy pokojowe

Lampy żyrandole to lampy, które są obecne w każdym wnętrzu. Wiszące lampy pokojowe obecne są zarówno w pokojach dziennych, salonach, jadalniach czy nawet sypialniach, jak i w w pokojach dziecięcych. Producenci oświetlenia oferują różne modele lamp wiszących, jednak o ich wyborze decyduje kilka czynników, w tym przeznaczenie pomieszczenia oraz wykorzystane meble i elementy wyposażenia.

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia


Inne rodzaje lamp pokojowych przeznaczone są do salonów, innych natomiast należy szukać w sypialniach czy pokojach łączących wiele funkcji. W jadalni i salonie najczęściej wykorzystuje się lampy żyrandole z kilkoma kloszami, wykonanymi ze szkła. Takie lampy dają najwięcej światła, które jest światłem jasnym. Zamiast tradycyjnych lamp żyrandoli można postawić na nowoczesne lampy, w których w jednym kloszu umieszczono kilka źródeł światła. W tym przypadku lampa daje również dużą ilość jasnego światła, przy czym takie klosze mogą być zbyt nowoczesne do tradycyjnie urządzonych jadalni. W sypialniach przydadzą się dodatkowo lampy kinkiety, które umieszcza się nad łóżkiem. Kinkiety mogą być używane również jako źródło światła, niezależnie od wykorzystania lampy wiszącej.

Ważny jest sposób urządzenia


Przy urządzaniu wnętrza warto wybierać takie lampy pokojowe, które swoim stylem podkreślą lub uzupełnią sposób urządzenia wnętrza. Z tego powodu nie łączy się nowoczesnych wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym z efektownymi lampami żyrandolami, zwłaszcza gdy są one dodatkowo zdobione aplikacjami z kryształu. Z kolei do jadalni czy salonu, w których pojawiają się meble klasyczne, nie pasują lampy pokojowe z minimalistycznymi kloszami, wykonanymi z metalu, drutu czy kloszami papierowymi. Natomiast ten rodzaj lamp świetnie się sprawdzi we wnętrzach urządzonych współcześnie, można po nie sięgnąć urządzając pokój nastolatka.

Więcej niż jedna lampa


Warto również pamiętać, że w większości pomieszczeń mieszkalnych powinna być więcej niż jedna lampa pokojowa. W salonie czy w jadalni można oprócz lampy żyrandola wybrać również niewielkie lampy stojące lub zdecydować się na jednakowe lampy kinkiety, które powinny być obecne również w sypialni. W pokojach wykorzystywanych zarówno jako salon, jak i sypialnia czy pokój dzienny, powinno być kilka rodzajów lamp stojących, przy czym mogą to być lampy podłogowe i lampy stołowe. Coraz częściej także w pokojach pojawiają się punkty świetlne, które stosuje się w pomieszczeniach, gdzie jest wykorzystywany sprzęt RTV.

Inspiracją dla tekstu była strona LampyKemar – lampy pokojowe.

Categories Dom i Wnętrze
https://gosciniecmurckowski.pl/ogrzewacze-gazowe-technologia-na-rzecz-komfortu/ https://gazetastonoga.pl/gazowy-ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-wydajnosci-i-stylu/ https://dziennikelblaski.pl/1053513