Osoby starsze wymagają opieki, co stwarza możliwość niesienia pomocy i jednocześnie zarobienia pieniędzy przez młodsze osoby. Praca jako opiekunka dla osób starszych okazuje się być za granicą bardzo dochodowym zajęciem, na który jest ciągły popyt. Nic więc dziwnego, że na opuszczenie granic kraju decyduje się coraz więcej osób. Wyjeżdżanie za granicę w pogoni za pieniądzem jest powszechnym zjawiskiem, jednakże takie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Co zatem warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na tego rodzaju pracę?
Praca jako opiekunka dla osób starszych – jakie są jej plusy?
Na pracę jako opiekun/-ka decyduje się coraz więcej osób przede wszystkim ze względu na atrakcyjne wynagrodzenie. Duży popyt na opiekunki odnotowuje się w Niemczech, gdzie można znacznie łatwiej zdobyć zatrudnienie i dostać dobrze płatną posadę chociażby w firmie Prosenior. Dodatkowo można liczyć na korzyści w postaci specjalistycznych kursów, które z kolei pozwalają na podszlifowanie swojej znajomości języka obcego. Kolejnym plusem pracy z osobami starszymi jest możliwość nauczenia się od nich wielu przydatnych rzeczy. Osoby takie mają bowiem już swoje lata, a co za tym idzie cenne doświadczenie. Z pewnością można nauczyć się od nich pokory wobec losu. Taka praca może również dać wiele satysfakcji, gdyż pomagając innym, czujemy się potrzebni. Szczery uśmiech drugiej osoby wywołuje radość w nas samych i poprawia humor. Już samo bycie docenianym przez druga stronę jest czymś niezwykle miłym.
Ciemniejsza strona pracy jako opiekun
Każdy medal ma dwie strony i tak samo jest w przypadku pracy jako opiekunka osób starszych. Do wad zaliczyć można to, że taka praca bywa czasami bardzo stresująca i osoby o słabej odporności psychicznej mogą sobie nie poradzić na tym stanowisku. Z pewnością należy być bardzo cierpliwym, szczególnie w przypadku osób niedołężnych. Ponadto nie każdy jest w stanie patrzeć na cudze cierpienie i niedołęstwo. Różnie bywa także z empatią. Niesienie pomocy niepełnosprawnym osobom nie może wiązać się z nadmiernym współczuciem i użalaniem się. Podopieczni takie zachowania wychwytują i mogą one ich nawet zranić. Należy też pamiętać o tym, że decydując się na tego rodzaju pracę, trzeba będzie przyzwyczaić się do wykonywania niekoniecznie przyjemnych czynności higienicznych typu mycie, pielęgnacja odleżyn i ran, zmian opatrunków/pieluchomajtek. Nie ma co ukrywać, ze praca ta nie należy do łatwych. Do minusów zaliczyć można także konieczność rozstania się z ukochaną rodziną i spotykania się z bliskimi osobami znacznie rzadziej.