TOP

Żelbet – co to takiego

Bardzo często słyszymy o żelbecie czy konstrukcjach żelbetowych. Czy właściwie jest żelbet, jakie ma właściwości i dlaczego warto go stosować. Poznaj najważniejsze informacje o tym materiale budowlanym.

Doskonały materiał, czyli żelbet

Żelbet, zwany też żelazobetonem lub żelbetonem to rodzaj naturalnego kompozytu. Składa się z betonu oraz specjalnych prętów zbrojeniowych lub tzw. wkładki stalowej.Ponieważ żelbet można praktycznie dowolnie formować, jest to doskonały materiał budowlany. Można wykonywać dowolne konstrukcje żelbetowe w postaci pojedynczych elementów lub całych obiektów. Aby uzyskać określony element, należy nie tylko odpowiednio ukształtować zbrojenie. Trzeba także wykonać specjalną formę, czyli tzw. szalunek. Najczęściej szalunki robi się z drewna, choć stosowane są także stalowe. Ostatnio pojawiły się szalunki z tworzyw sztucznych, których zaletą jest możliwość łatwego, dowolnego kształtowania.

Zalety żelbetu

Bardzo szybko po naukowym uzasadnieniu koncepcji zbrojenia betonu, żelbet zaczął być wykorzystywany w praktyce. Nic w tym dziwnego, ponieważ ma on doskonałe właściwości, przydatne w budownictwie. Niektórzy żelbeton nazywają ulepszonym betonem. Podstawową zaletą konstrukcji żelbetowych jest wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie. O ile zwykły beton jest bardzo wytrzymały na ściskanie, to niestety, jego wadą była niska wytrzymałość na rozciąganie. Zastosowanie zbrojenia sprawiło, że nowy materiał zyskał doskonałą wręcz wytrzymałość na rozciąganie. Materiał dobrze znosi zarówno obciążenia stałe, jak i zmienne. Te zalety szybko wykorzystano do budowania obiektów o dowolnych kształtach. Inną, ważną cechą żelbetu jest ogniotrwałość. Jest to szczególnie istotne w budynkach użyteczności publicznej.Jednak konstrukcje żelbetowe mają także wady. Najważniejszą z nich jest duży ciężar. Trudno jest także zmienić kształt gotowej konstrukcji.

Gdzie stosuje się żelbet

Żelbet jest bardzo uniwersalnym materiałem. Nic więc dziwnego, że od samego początku jego zastosowanie było szerokie od budowy domów do konstrukcji mostowych.Konstrukcje żelbetowe można wykorzystać do każdego elementu budowli. Są wręcz niezastąpione jako fundamenty. Wykonuje się z nich budynki mieszkalne, użyteczności publicznej czy hale i zakłady pracy.Żelbeton jest też niezastąpiony w budownictwie drogowym. Trudno dziś sobie wyobrazić budowę mostów, estakad czy tuneli bez konstrukcji żelbetowych. Ale żelbetowe elementy są także obecne w innych miejscach, np. ogrodach jako elementy małej architektury czy np. donice.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe – http://www.fabudwkb.com.pl/.

Categories Uncategorized