TOP

Czy wypadanie włosów może być związane z zaburzeniami hormonalnymi?

Wiele osób zmaga się z wypadaniem włosów. Najczęściej są to mężczyźni, ale odnotowuje się także wzrastającą ilość kobiet, które dotyka nadmierne wypadanie włosów, a nawet łysienie. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny – okazuje się, że wielu osobom można pomóc i zahamować proces wypadania włosów, ponieważ dolegliwość ma podłoże hormonalne. Hormony a wypadanie włosów to istotna kwestia, z którą na pewno warto się bliżej zapoznać.

Hormony a wypadanie włosów

Wiele osób zastanawia się nad kwestią – wypadanie włosów a hormony – jaki to ma związek? Okazuje się, że bardzo istotny, o czym często zapominamy. Nieprawidłowe przemiany hormonalne naszego organizmu mogą zaburzać jego prawidłową pracę, w tym również przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów, powstawania trądziku czy nadwagi. Bardzo często nadmiar lub niedobór hormonów tropowych wytwarzanych przez przysadkę mózgową sprawia, że włosy nadmiernie wypadają, co może nawet doprowadzić do łysienia. Wypadanie włosów a hormony to istotna kwestia, której nie można lekceważyć w diagnostyce, mającej na celu znalezienie przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Podstawą jest zbadanie poziomu hormonów, które mogą przyczyniać się do zaburzenia pracy organizmu i powodować wypadanie włosów. Stan ten jest nie tylko niekorzystny dla wyglądu, ale również dla zdrowia.

Jakie hormony odpowiadają za wypadanie włosów?

Na pewno wiele osób zastanawia się, jakie hormony odpowiadają za wypadanie włosów. Otóż głównymi „winowajcami” wypadania włosów są hormony tropowe. Najczęściej wypadanie włosów obserwuje się u mężczyzn w wyniku tzw. łysienia androgenowego, ale również u kobiet po przebytej ciąży czy w czasie menopauzy. Zwykle przyczyną wypadania włosów jest nadmiar androgenów, wytwarzanych zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety. W przypadku kobiet po ciąży, zachwiana jest cała gospodarka hormonalna, dlatego ciężko jest wskazać konkretny hormon, przez który włosy zaczynają wypadać. O ile w przypadku łysienia androgenowego zwykle konieczne jest leczenie i stymulowanie produkcji hormonów, po ciąży gospodarka hormonalna maksymalnie w 6 miesięcy powinna wrócić do stanu równowagi, a włosy przestają wtedy wypadać ponad normę.

Categories Zdrowie i Uroda
zobacz wiecej https://motulinka.com/kp/rozki-beciki-niemowlece/ https://amtm.pl/przestrzen-i-styl-jak-hokery-do-kuchni-oraz-meble-loftowe-odmieniaja-wnetrza/