TOP

Jak skutecznie czyścić zasłony?

Zasłony są z pewnością jednym z tych elementów, które najbardziej tworzą odpowiedni klimat w salonie. Bez wątpienia są jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych. Nie da się jednak ukryć, że zasłony bardzo szybko ulegają także zabrudzeniu. Warto zatem wiedzieć, jak je właściwie czyścić, aby nie straciły one na swojej jakości.

Czyszczenie parą

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na czyszczenie zasłon jest wykorzystanie do tego pary. Do tego celu użyć można standardowego odkurzacza parowego. Z pewnością jest to sposób zarówno bardzo prosty i szybki. Odkurzaczem parowym czyścić można każde zasłony gotowe bez względu na to z jakiego materiału zostały wykonane. Pamiętać tylko trzeba o tym, aby przed użyciem odkurzacza parowego wytrzepać zasłonę z kurzu. Zawsze przed czyszczeniem należy także zapoznać się z informacją dołączoną przez producenta zasłon.

Pranie w pralce

Zasłony gotowe można także śmiało wyprać w pralce. Nawet jeśli zasłony wykonane są z lekkich materiałów. Pralka z pewnością nie wypłynie negatywnie na jakość materiału. Trzeba jednak pamiętać, aby piorąc zasłony trzymać się wytycznych producenta. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem prania zasłon należy upewnić się, że włączony został właściwy program. Ważne jest także ustawienie właściwej temperatury. Niektóre tkaniny nie mogą bowiem być prane w zbyt wysokiej temperaturze. Może to sprawić, że materiał się po prostu skurczy. Jeśli decydujemy się na pranie zasłon w pralce to pamiętać należy także o tym, aby zrezygnować z funkcji wirowania. Może to bowiem uszkodzić materiał.

Pranie ręczne

Jeśli nie jest się przekonanym do skorzystania z pralki to zasłony gotowe zawsze można oczywiście wyprać także ręcznie. Pranie ręczne ma swoje zalety i wady. Zaletą jest z pewnością to, że jest to bardzo bezpieczny sposób czyszczenia zasłon. Wadą natomiast jest fakt, że jest to coś ciężka praca ze względu na dużą wagę zasłon, zwłaszcza kiedy są już namoczone. Dlatego nie jest to dobry pomysł kiedy zasłony wykonane są z ciężkiego materiału. Przykładem mogą być tu zasłony zaciemniające.

Pralnia chemiczna

Na koniec wspomnieć należy także o pralni chemicznej. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku jeśli nie ma się pewności co do tego jaki program wybrać. Profesjonalni pracownicy prali wyczyszczą skutecznie zasłonę kierując się swoim doświadczeniem.

Zasłony gotowe dostępne są w ofercie spokko.pl

Categories Ciekawe