TOP

Porady lekarskie w internecie

Internet to niemalże nieograniczone źródło informacji. Jakiekolwiek hasło wpiszemy w wyszukiwarkę, otrzymamy większy lub mniejszy zasób wiedzy na dany temat. Dlatego też bardzo często kiedy mamy jakiś problem lub pytanie, otwieramy komputer lub bierzemy do ręki smartfon. Czy jednak zawsze jest to dobre rozwiązanie?

Internetowy lekarz

Kiedy mamy jakąś wątpliwość związaną ze zdrowiem, często zadajemy pytania na forach internetowych. Różni ludzi chętnie na nie odpowiadają. Niektórzy dzielą się swoimi doświadczeniami. Inni opowiadają zasłyszane historie. Są również osoby, które przedstawiają się jako lekarz i śmiało udzielają rad.
Nigdy nie mamy jednak pewności, kto jest po drugiej stronie i czy rzeczywiście osoba przedstawiająca się jako chirurg rzeczywiście ma cokolwiek wspólnego z medycyną. Co więcej – większość lekarzy jest bardzo zapracowanych i raczej trudno sobie wyobrazić, że spędzają resztki wolnego czasu na wyszukiwaniu problemów zdrowotnych ludzi na forach i odpowiadaniu w wątkach.
Należy również być niezwykle ostrożnym w interpretowaniu rozwiązań innych. Nawet jeśli ktoś twierdzi, że poradził sobie z daną chorobą w określony sposób, pamiętajmy, że każdy organizm jest inny i my możemy zachować się zupełnie inaczej oraz potrzebować zupełnie odmiennej terapii.

Każdy objaw jest bardzo groźny

Wpisując w wyszukiwarkę internetową „endometrioza objawy” albo „ból nogi – co oznacza” możemy przekonać się, że jesteśmy śmiertelnie chorzy. Internetowe legendy mówią o tym, że wyszukując dowolny objaw można prędzej czy później dojść do wniosku, że chorujemy na nowotwór. Odnajdywanie diagnozy w ten sposób może być zatem niezwykle stresujące, zwłaszcza jeśli jesteśmy nieco hipochondryczni.
Co możemy z tym zrobić? Zamiast niepotrzebnie panikować po wpisaniu w wyszukiwarkę „endometrioza objawy” udajmy się do lekarza, który postawi nam profesjonalną diagnozę. Nie dajmy się zwieść, że można to zrobić przez internet. Prawdziwy doktor nie stwierdzi choroby tylko na podstawie krótkiej listy objawów. Ważna dla niego będzie również obserwacja pacjenta, pogłębiony wywiad i przede wszystkim badanie.

O ile internet jest dobrym źródłem informacji, kiedy chcemy dowiedzieć się jaki jest dobry przepis na biszkopt albo gdzie najtaniej można kupić sandały, nie powinniśmy polegać jedynie na nim kiedy chcemy uzyskać porady lekarskiej. Ta ostatnia powinna być wydawana przez profesjonalistę w jego gabinecie, a nie na forum internetowym przez anonimowego człowieka. Warto o tym pamiętać, aby sobie nie zaszkodzić.

Więcej dowiesz się na stronie endometrioza objawy – miracolo.clinic

Categories Zdrowie i Uroda