TOP

Sprzęt skitourowy

Narciarstwo skitourowe w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne w Polsce i coraz chętniej uprawiane. Polega ono na połączeniu klasycznego narciarstwa zjazdowego z narciarstwem biegowym. Jest to genialne rozwiązanie zwłaszcza dla tych ludzi, którzy nie przepadają za tłumami na stokach oraz wysokimi cenami karnetów.

Podstawowy sprzęt skitourowy

Najważniejsze są odpowiednie narty z dopasowanymi wiązaniami skiturowymi atomic. A także buty skitourowe, teleskopowe kijki oraz foki. Dodatkowo warto posiadać kask chroniący nas w przypadku upadku czy zderzenia z innym narciarze. Całości dopełnią gogle – wystarczy aby były szczelne i nie parowały. W wyższych partiach gór, przydadzą się gogle posiadające szkła polaryzacyjne.

Narty turowe, czyli narty które są przeznaczone do uprawiania skitouringu pozwalają przemieszczać się po pokrytych śniegiem terenach. Na nartach skitourowych pokonamy zarówno płaskie odcinki trasy, jak i strome podejścia czy zjazdy. Będą bardziej zaawansowanym narciarzem, świetnie sprawdzą się do butów wiązania skiturowe atomic, które są trochę cięższe. Zagwarantują możliwość szybszego i bardziej ostrego zjazdu. Z kolei jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę ze skitouringiem, zdecydujmy się na wiązania skiturowe atomic lżejsze. Zapewnią nam większy komfort jazdy i poruszania się na górskich szlakach. Specyficzne wiązania skiturowe atomic umożliwiają one zamontowanie pięty buta na sztywno do narty lub uwolnienie pięty i wtedy but zamontowany jest do narty tylko w jego przedniej części. Wykonując podejście na nartach skitourowych, należy zadbać aby była możliwość przynajmniej dwu stopniowej regulacji pięty nad nartą. Uzyskamy to dzięki dobremu wiązaniu skiturowym atomic. Nieodłączną częścią wyposażenia jakie należy posiadać chcąc uprawiać skitouring są także foki oraz teleskopowe kijki. Foki są to pasy wykonane z tkaniny z nylonu lub moheru, które pomagają i zapobiegają cofaniu się nart na stromych podejściach. Kiedyś foki wykonywane były ze skór fok, stąd ich nazwa.

Cena sprzętu do uprawiania skitouringu

Z racji iż narty do skitouringu są sprzętem bardzo zaawansowanym technologicznie, o specyficznej i charakterystycznej konstrukcji ich cena nie jest mała. Chcąc kupić narty, musimy się liczyć z wydatkiem co najmniej 1200-1500zł wzwyż. Do wydatków dochodzą także buty, wiązania skiturowe atomic oraz kijki, kask. Będąc bardziej zaawansowanym i czynnie uprawiającym narciarstwo skitouringowe w wyższych partiach gór, do wydatków należy także doliczyć raki, czekany, plecak, urządzenia gps.

W przypadku gdy chcemy postawić pierwsze kroki w narciarstwie skitouringowym, warto rozważyć opcję wypożyczenia sprzętu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://proshop.com.pl/narty-i-wiazania/819-219-t-backland-wiazania-tourowe-819.html – wiązania skiturowe atomic.

Categories Uncategorized