TOP

Ściany prefabrykowane w kontekście zwiększonej podatności na obciążenia

Zaletą konstrukcji wykonanych z prefabrykowanych ścian betonowych, jest możliwość uzyskania bardzo dużych rozpiętości konstrukcyjnych, umożliwiających złożoną rozbudową różnych rodzajów budynków. Elementy prefabrykowane bardzo często są więc składowymi hal magazynowych, parkingów itd.

Cecha ta wynika oczywiście ze specyficznej charakterystyki tych składowych. Zwykle posiadają one jednorodną, wzmocnioną specjalnym zbrojeniem konstrukcję, która może być obciążona zarówno miejscowo, jak i powierzchniowo.

Belka, czyli jak wzmocnić prefabrykowany strop?

Prefabrykowane ściany betonowe nie muszą oczywiście być wykonane wyłącznie z grubych warstw betonu. W przypadku elementów stropowych, w których konieczne staje się maksymalne zwiększenie rozpiętości konstrukcji, elementy te często są podpierane za pomocą specjalistycznych elementów wzmacniających strukturę budynku.

Należą do nich przede wszystkim belki sprężone, wykazujące jeszcze większą odporność mechaniczną i płyty stropowe, które dzięki odpowiednim właściwościom, znacznie wzmacniają ogólne parametry budynku. Dzięki temu, możliwe jest uzyskanie rozpiętości na poziomie 32 metrów. W bardziej rozbudowanych konstrukcjach, wyposażonych w dodatkowe elementy wzmacniające, rozpiętość ta może być jeszcze wyższa.

Potencjał prefabrykowanych ścian betonych

Ze względu na swoje własności wytrzymałościowe, prefabrykowane ściany betonowe doskonale sprawdzają się przy budowie następujących rodzajów obiektów.

1. Parkingi – dzięki wysokiej rozpiętości, możliwe jest zbudowanie pojemnych parkingów, które pozwalają na jak najefektywniejsze „upakowanie” wszystkich samochodów. Dzięki tak dobranym elementom konstrukcyjnym, możliwe jest zminimalizowanie liczby rozwiązań wzmacniających, które mogłyby zmniejszyć dostępną powierzchnię parkingową.

2. Biurowce – wykorzystanie prefabrykowanych ścian betonowych do konstrukcji biurowców, pozwala na stworzenie bardzo rozległych przestrzeni, które następnie można dzielić za pomocą specjalnych ścianek działowych. Dzięki temu, wewnętrzną powierzchnię tych budynków można wykorzystać jak najlepiej, starannie ją optymalizując. Zmiany te nie wpływają na osłabienie struktury budynku, dzięki czemu zachowuje on dłuższą żywotność, nawet przy bardzo dużej licznie modyfikacji.

Podsumowanie

Prefabrykowane ściany betonowe od lat sprawdzają się w budownictwie wielkopowierzchniowym. Ich wykorzystanie w budowie domów jednorodzinnych jest znacznie mniejsze, oczywiście poza budownictwem opartym na prefabrykatach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny

Categories Ciekawe
https://hankasa.com.pl/waska-konsola-w-przedpokoju-jak-polaczyc-funkcjonalnosc-z-estetyka/ https://amtm.pl/przelam-bariery-zimy-z-ogrzewaczem-gazowym/ https://4-bet.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-kluczem-do-komfortowego-relaksu-na-swiezym-powietrzu/